„New Possibilities for NEETs – nowe możliwości dla grupy NEET”
Polskie Towarzystwo Ekonomiczne Oddział w Bydgoszczy wraz
z Regionalnym Ośrodkiem Polityki Społecznej w Toruniu realizują projekt pt. „New Possibillities For NEETS – Nowe możliwości dla grupy NEET”.
Projekt adresowany jest do młodych ludzi z grupy NEET (osoby, które nie pracują, nie uczą się, nie studiują i nie dokształcają się)
w wieku od 18 do 29 lat, zamieszkujących województwo kujawsko-pomorskie, w tym w szczególności do osób w wyjątkowo trudnej sytuacji, tj. osób długotrwale bezrobotnych, nieaktywnych na rynku pracy i niezarejestrowanych jako bezrobotne, a także młodych osób, które ze względu na niepełnosprawność fizyczną lub umysłową nie mogą znaleźć pracy przez długi czas (długotrwale bezrobotny – bezrobotny powyżej 12 miesięcy).
Celem projektu jest podniesienie poziomu integracji z rynkiem pracy i integracji społecznej młodych ludzi z grupy NEET poprzez zdobycie nowych umiejętności i doświadczeń przydatnych przy poszukiwaniu
i zdobywaniu pracy. Cel ten osiągnięty będzie przez różnorodne formy wsparcia uczestników, w tym szkolenia zawodowe i wyjazd zagraniczny w celu odbycia m.in. stażu zawodowego u pracodawcy we Włoszech lub Hiszpanii.
Dzięki udziałowi w projekcie uczestnicy będą mieli szansę na:
- zdobycie praktycznych kompetencji w zakresie umiejętności interpersonalnych i pracy w środowisku wielokulturowym,
- zdobycie lub udoskonalenie kompetencji językowych (w dwóch językach),
- podniesienie kompetencji/kwalifikacji zawodowych,
- zdobycie praktycznego doświadczenia zawodowego.
Wsparcie w projekcie obejmie:
- Przygotowanie do mobilności: przygotowanie uczestników projektu do wyjazdu na mobilność, w tym szkolenia językowe
i zawodowe, warsztaty, spotkania indywidualne, przygotowanie kulturowe i integracja z grupą. - Mobilność: odbycie stażu zawodowego u pracodawcy
w Hiszpanii lub Włoszech, kontynuacja szkolenia językowego, wycieczki turystyczno-kulturoznawcze, spotkania ze społecznością lokalną. - Wsparcie uczestnika po powrocie z mobilności: wsparcie w wejściu na rynek pracy, w tym pośrednictwo pracy, doradztwo zawodowe, spotkania z pracodawcami.
Wszystkie elementy programu są bezpłatne dla uczestników, którzy regularnie i aktywnie biorą udział w projekcie. Uczestnikowi przysługuje:
- w ramach wsparcia w kraju: komplet materiałów szkoleniowych, warsztatowych, catering (zależnie od liczby godzin szkoleniowych w trakcie dnia), a w przypadku szkoleń/kursów/warsztatów – certyfikaty potwierdzające ich ukończenie,
- w ramach pobytu za granicą: pokrycie kosztów transportu
i ubezpieczenia, zakwaterowanie i drobne kieszonkowe (na wyżywienie, transport lokalny itp - news promocyjny